Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, przypada zawsze w trzeci czwartek listopada.

W tym roku ten dzień przypada na 17 listopada. Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów.

Według Światowej Organizacji Zdrowia tytoń zabija co roku około 8 milionów ludzi na całym świecie. Ponad 7 milionów tych zgonów jest spowodowanych bezpośrednim paleniem tytoniu, a około 1,2 miliona biernym paleniem przez osoby niepalące. Używanie tytoniu jest groźne dla każdego, niezależnie od płci, wieku, rasy, pochodzenia kulturowego czy edukacji.

Pamiętajmy, że: papierosy w trakcie procesu produkcji poddawane są bardzo złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące, poprawiające smak czy wpływające na jakość produktu. W efekcie decydując się na zapalenie papierosa wiedz, że wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysiące substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze! Spośród powszechnie znanych trucizn poza nikotyną dym tytoniowy zawiera min: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, DDT, toluen, butan itd. Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie i wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje.

Palenie papierosów tradycyjnych oraz e-papierosów pogarsza jakość życia powodując choroby między innymi:

• Choroby układu oddechowego – rozedma płuc, astma oskrzelowa, gruźlica, Przewlekła
  • Obturacyjna Choroba Płuc (POChP)
  • Choroby układu krążenia – choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, tętniak aorty
  • Nowotwory – płuc, języka, wargi, nerki, pęcherza moczowego

Dlaczego warto rzucić palenie?

To proste – rzucenie palenia to najlepszy sposób na ochronę i poprawę swojego stanu zdrowia. Odstawienie wyrobów tytoniowych zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu problemów, w tym, co najważniejsze, problemów zdrowotnych, z którymi wiążą się trudności, ból i cierpienie zarówno osoby palącej, jak i jej bliskich. Rzucenie palenia redukuje ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób. Korzyści z zaprzestania palenia odczuwane są w wielu wymiarach: zdrowotnym, ekonomicznym, psychologicznym, społecznym a nawet estetycznym.

Rzuć palenie! Nie bój się poprosić o pomoc!

Materiał: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemjologicznaw Piszu