02.03.2023

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

widok z kościoła

1 marca to data upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych. Wojewoda Warmińsko-Mazurski we współpracy z Powiatem Piskim zorganizowali w tym dniu w Piszu wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W wydarzeniu, pod patronatem medialnym TVP3 Olsztyn oraz Radia Olsztyn, obok organizujących wydarzenie Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego i przedstawicieli Powiatu Piskiego ze Starostą Andrzejem Nowickim na czele, udział wzięli m.in.Poseł na Sejm Jerzy Małecki, Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jolanta Piotrowska reprezentująca Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, przedstawiciele lokalnych samorządów, w tym burmistrzowie oraz przedstawiciele instytucji wojewódzkich, powiatowych i gminnych, służb mundurowych, szkół, organizacji harcerskich i kombatanckich, grupy rekonstrukcji historycznej „Johannisburg” działającej przy Stowarzyszeniu Historycznym "Piska Pozycja Ryglowa", ułanów ze Stowarzyszenia Historyczno-Jeździeckiego im. 10 Pułku Ułanów Litewskich Szwadron w Piszu oraz lokalna społeczność.


Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela koncelebrowana przez Biskupa Pomocniczego Diecezji Ełckiej Dariusza Zalewskiego. Po mszy kompanie honorowe oraz uczestnicy obchodów wraz z pocztami sztandarowymi przeszli pod Pomnik Wolności przy ul. Armii Krajowej. Apelem Pamięci z udziałem wojskowej asysty honorowej oraz wiązankami kwiatów i zniczami złożonymi pod pomnikiem uczestnicy uroczystości oddali hołd żołnierzom zwanym również niezłomnymi, którzy w czasach komunistycznych swą bezkompromisową postawą dali najwyższe świadectwo patriotyzmu, oddając życie w niezłomnej, nierównej walce za wolną Polskę.


Oprawę uroczystości prowadzonej przez Andrzeja Zadrogę uświetniła Orkiestra Wojskowa w Giżycku. W wystąpieniu okolicznościowym pod Pomnikiem Wolności Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski podkreślił heroizm ludzi, którzy zapłacili cenę życia za dochowanie wierności ideałom. Wyraził przekonanie, że ich historia nie zakończyła się, a wybory, których dokonali, wciąż mogą być i są inspiracją dla wielu z nas w nam współczesnych czasach. Zdaniem wojewody przywracanie pamięci o żołnierzach wyklętych to przywracanie do naszej rzeczywistości normalności i prawdy.


Starosta Piski Andrzej Nowicki skierował do zebranych słowa podziękowania za tak liczne uczestnictwo w zorganizowanych w Piszu wojewódzkich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych instytucji, organizacji, podmiotów szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego oraz lokalnej społeczności. Starosta zaznaczył, jak wielkim wyróżnieniem dla Powiatu Piskiego jest współorganizowanie z Wojewodą wojewódzkich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 
Andrzej Nowicki podkreślił znaczenie, jakie dla organizacji przedsięwzięcia miało zaangażowanie lokalnej społeczności oraz wojska, środowisk szkolnych, działaczy Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych Województwa Warmińsko-Mazurskiego na czele z Przewodniczącym Władysławem Kałudzińskim, działaczy piskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warmińsko-Mazurskiego oraz szerokiego grona podmiotów, których wszystkich z nazwy nie sposób wymienić, ale których wkład jest nie do przecenienia i bez których zorganizowanie nie tylko tej, ale i innych uroczystości, stanowiłoby znacznie większe wyzwanie.


W drugiej części uroczystości, która odbyła się w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Bojowników o Polskość Mazur w Piszu, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki wręczył Zdzisławowi Kijorze Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.  Medal nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej osobom, które m.in. poprzez aktywną działalność zawodową i społeczną przyczyniły się do budowania  wspólnoty  obywatelskiej  Polaków  i poczucia tożsamości narodowej.


Dr Waldemar Brenda, członek Zarządu Powiatu w Piszu, wprowadził zebranych w kontekst historyczny ukazując analogię pomiędzy powstańcami styczniowymi i stosunkiem do nich młodego państwa polskiego odrodzonego w 1918 roku, a żołnierzami podziemia niepodległościowego i podejściem władz państwa polskiego, z jakim przyszło im się zderzyć po zakończeniu II wojny światowej.


Zebrani w auli liceum mogli obejrzeć mobilną wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Śladami Żołnierzy Niezłomnych na Warmii i Mazurach” prezentującą sylwetki żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz krótki film uchylający rąbka wciąż w całości nieodkrytych tajemnic Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Piszu i jego działalności w budynku przy obecnej ulicy Klementowskiego.


Znakomitym zwieńczeniem całości uroczystości okazał się koncert „Bądź dumna z nas Polsko” przygotowany przez Bogusława Trupacza przy współudziale Magdaleny i Korneliusza Zachów oraz młodych wykonawców z I LO w Piszu. We wzruszających pieśniach wykonawcy oddali ducha czasu, z jakim przyszło się zmierzyć bohaterom obchodzonych uroczystości – żołnierzom dziś określanym wyklętymi. Czas przesiąknięty trudnymi wyborami i dramatycznymi losami ludzi postawionych przed bezwzględnym obliczem historii wspaniale oddali w swym programie artystycznym wykonawcy: Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Rucianem-Nidzie oraz uczennice I LO w Piszu Michalina Trupacz i Maja Bałdyga. Nuta, którą poruszyli - historycznego patosu w zderzeniu z człowieczym losem - na długo pozostanie w pamięci i sercach słuchających ich występu.

 

Pozostałe aktualności

przedstawiciele zespołu
26.03.2024

Informacja z posiedzenia Zespołu ds. Administracji…

WICEMINISTER ROZWOJU I TECHNOLOGII Z WIZYTĄ W POWIECIE PISKIM
21.03.2024

WICEMINISTER ROZWOJU I TECHNOLOGII Z WIZYTĄ W POWIECIE…

Przebudowa chodnika w miejscowości Karwica
20.03.2024

Przebudowa chodnika w miejscowości Karwica

Samorządowy Konkurs „Ośmiu Wspaniałych”
18.03.2024

Konkurs „Ośmiu Wspaniałych”