25.07.2023

Bezpieczne wakacje

Kampania informacyjna bezpieczne wakacje

Od początku lipca rusza kampania informacyjna „Bezpieczne wakacje”. Promuje ona konieczność zwrócenia uwagi na temat zjawiska wykorzystania seksualnego dzieci, w tym podniesienia poziomu ich bezpieczeństwa w okresie letniego wypoczynku.

Wakacje oznaczają dla dzieci i młodzieży zakończenie zajęć w szkole i początek upragnionego wypoczynku pełnego radości i zabawy. Część z uczniów spędzi ten czas na zorganizowanych wyjazdach, inni będą przebywać z rodzicami, niektórzy natomiast skorzystają z oferty typu ”lato w mieście”. Gdziekolwiek spędzany będzie ten czas, najważniejszym jest by dzieci po zakończeniu wypoczynku mogły w pełni zdrowia wrócić do swoich zajęć.

W czasie wakacji zapewnienie bezpieczeństwa osobom najmłodszym wydaje się szczególnie istotne. To zadanie dla dorosłych. Wszyscy mamy obowiązek zadbać o dobro naszych podopiecznych i reagować zawsze wtedy kiedy jesteśmy świadkami krzywdzenia dziecka lub też podejrzewamy stosowanie względem niego przemocy.

Rozmawiajmy z dziećmi, które są pod naszą opieką o zasadach bezpieczeństwa. Reagujmy, gdy widzimy lub podejrzewamy, że dziecku dzieje się krzywda. Nie bądźmy obojętni! W razie wątpliwości zawsze możemy anonimowo i bezpłatnie skontaktować się ze specjalistą, np. pod następującymi numerami:

Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci: 800 100 100
Telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12
Całodobowa linia pomocy pokrzywdzonym: 222 309 900
Czat: 116sos.pl
https://116sos.pl/ lub www.pkdp.gov.pl,
nr telefonu: 22 699 60 51

Materiał: Państwowa Komisja ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15