20.09.2021

ZAWODY KAJAKOWE I WĘDKARSKIE JAKO ELEMENT PROMOCJI OBSZARU LGD MAZURSKIE MORZE

widok ogólny - kajaki, jezioro

ZAWODY KAJAKOWE I WĘDKARSKIE JAKO ELEMENT PROMOCJI OBSZARU LGD MAZURSKIE MORZE
Puchary, medale, nagrody i upominki, quiz wiedzy o rybach oraz sportowe emocje. Do tego wspaniała pogoda, wypoczynek na świeżym powietrzu, animacje dla dzieci oraz poczęstunek. A wszystko na tle wspaniałej mazurskiej przyrody. Miejsce rozgrywek: najpiękniejsze pod słońcem, czyli jezioro Roś i rzeka Pisa.  Za nami zawody kajakowe i wędkarskie.


Zawody wędkarskie rozegrano dwuetapowo: 5 września - I etap (zawody spławikowe), a 11 września - II etap (zawody spinningowe).
Końcowa klasyfikacja zawodów wędkarskich (po podsumowaniu wyników obu etapów):
Marcin Mazur     I miejsce
Cezary Mielczarczyk     II miejsce
Piotr Stasiak     III miejsce
Bogdan Mielczarczyk     IV miejsce
Grzegorz Święcki     V miejsce

Zwycięzcy pierwszych pięciu miejsc otrzymali puchary, medale oraz nagrody rzeczowe. Wędkarze, którzy zajęli miejsca niższe niż piąte, otrzymali medale oraz upominki.

Zawody kajakowe rozegrano 11 września w trzech kategoriach:

Rodzinne perypetie kajakowe – dla drużyn dwuosobowych (rodzic z dzieckiem do lat 13-u).
Trzy najlepsze drużyny to:
I miejsce - Krzysztof Czaporowski z córką Ritą
II miejsce – Norbert Wróblewski z córką Antoniną
III miejsce – Barbara Ladzińska z synem Kacprem

Zmagania kajakowe
Trzej najlepsi zawodnicy w kategorii wiekowej 14-16 lat to:
I miejsce - Łucja Jędrzejczyk
II miejsce – Bartosz Tyc
III miejsce – Nikodem Jędrzejczyk
    
Trzej najlepsi zawodnicy w kategorii wiekowej 17-21 lat to:
I miejsce - Bartłomiej Charubin
II miejsce – Jakub Jędrzejczyk
III miejsce – Mateusz Kubiak

Znani / Lubiani – m.in. dziennikarze, politycy, przedsiębiorcy.
I miejsce – Stanisław Zduniak, dyrektor Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Piszu


Gratulujemy zarówno zwycięzcom, jak i wszystkim pozostałym uczestnikom, którzy zdecydowali się wziąć udział w zawodach.


NIE LICZY SIĘ WYNIK, LECZ DOBRA ZABAWA NA ŚWIEŻYM POWIETRZU.


Wszyscy startujący zawodnicy oraz drużyny spisały się na medal i medale otrzymały. Zwycięzcy poszczególnych kategorii oprócz medali otrzymali także puchary oraz nagrody rzeczowe. Wszyscy zawodnicy, którzy nie zajęli miejsca na podium, otrzymali upominki. Ważniejsze od medali, pucharów i nagród jest jednak wspólne spędzenie czasu, obecność, oraz odwaga zawodników.
Odwagi nie zabrakło nikomu – ani uczestnikom zawodów, ani kibicom. Nawet tym najmłodszym. Wspaniale dopingowali zawodników i aktywnie uczestniczyli w zabawach. Dużym powodzeniem cieszył się quiz wiedzy o rybach, w którym poprawna odpowiedź na pytanie oznaczała nagrodę w postaci upominku. Nie zabrakło chętnych do udzielenia odpowiedzi na pytania o rybnej tematyce kulinarnej, ochronie ryb i zasobów naturalnych. Biorący udział w quizie wykazali się znajomością tematu i udowodnili, że żadne pytanie im niestraszne. Doskonale poradzili sobie z odpowiedziami na pytania o straż rybacką, przetwórnię ryb, akweny wodne i pozwolenia na połów ryb. Wiedzieli, że miętus to kuzyn dorsza, sum jest większy niż płoć i że z jeziora Roś można dopłynąć aż do Bałtyku. Gratulujemy!

Wielkie podziękowania za zabezpieczenie wydarzenia oraz opiekę nad uczestnikami przekazujemy ekipom: Szpitala Powiatowego w Piszu, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Piszu i Komendy Powiatowej Policji w Piszu oraz Ratownikom Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego stacja w Łupkach.

Relację na żywo z wydarzenia usłyszeć można było na antenie Radia Olsztyn. Zadbali o to dziennikarze Radia Olsztyn, którzy już kolejny rok z rzędu wzięli udział w zawodach kajakowych organizowanych przez Powiat Piski przy wsparciu Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Piszu oraz Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Placówek w Piszu. Radiowcy Paweł Karpiszen i Mirosław Sochacki zamienili mikrofon na wiosło i dzielnie reprezentowali dziennikarski fach na wodach jeziora Roś. W kategorii Znani/Lubiani udział wzięli również Jerzy Małecki, Poseł na Sejm wraz z Piotrem Uścińskim, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Zawody kajakowe nawiązują do pobytu pisarza Melchiora Wańkowicza na ziemi piskiej w okresie międzywojennym. W 1935 r. Wańkowicz wraz z córką Martą przyjechali na Mazury. Pływali kajakiem (o wdzięcznej nazwie „Kuwaka”), podróżowali autem i koleją po całych ówczesnych Prusach Wschodnich. Zdaniem dra Waldemara Brendy, członka Zarządu Powiatu w Piszu, zawody to doskonała okazja, by przypomnieć przedwojenny pobyt Wańkowicza na ziemi piskiej: zwłaszcza kategoria rodzinna, w której startuje rodzic z dzieckiem, to nasz ukłon w stronę rodzinnej wyprawy Wańkowicza z córką. Również kategoria Znani / Lubiani, w której udział biorą m.in. dziennikarze, to nawiązanie do kajakowych przygód mistrza polskiego reportażu. W  wyniku wyprawy M. Wańkowicza powstała jedna z najważniejszych książek autora - reportaż pt. „Na tropach Smętka”. Do wybuchu II wojny światowej doczekała się kilku wydań, wpływając na sposób postrzegania problematyki polskiej w Prusach Wschodnich. Wańkowicz opisał w niej także pobyt w Piszu oraz spływ kajakowy rzeką Pisą do Narwi.

DZIĘKUJEMY ZAWODNIKOM I KIBICOM ORAZ WSZYSTKIM MIŁOŚNIKOM AKTYWNEGO SPĘDZANIA CZASU NAD WODĄ ZA OBECNOŚĆ.

Organizacja zawodów wędkarskich to przede wszystkim okazja do krzewienia wiedzy na temat rybnego dziedzictwa kulturowego obszaru LGD Mazurskie Morze. Drastycznie zmniejszająca się populacja ryb w naszych jeziorach, czy zanikanie niektórych gatunków to wynik m.in. braku świadomości ekologicznej mieszkańców. Jest to więc okazja do edukowania przyszłych wędkarzy w kierunku  stosowania kodeksu wędkarskiego i potrzeby ochrony zasobów wodnych. Poprzez organizację przedsięwzięcia chcemy kształtować świadomość społeczną i przekazywać ideę zrównoważonego gospodarowania środowiskiem wodnym, starając się podkreślić wartości płynące z poszanowania natury.  
Operacja pn. „Zawody kajakowe i wędkarskie jako element promocji obszaru LGD Mazurskie Morze” współfinansowana jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. Celem realizowanej operacji jest promowanie dziedzictwa kulturowego rybołówstwa i akwakultury oraz morskiego dziedzictwa kulturowego poprzez organizację zawodów kajakowych i wędkarskich jako element promocji obszaru LGD Mazurskie Morze  oraz utrzymanie go przez okres minimum 5 lat od dnia dokonania płatności końcowej przez ARiMR.

 

Pozostałe aktualności

Posiedzenie Zespołu ds Ekonomii Społecznej w Powiecie Piskim
27.09.2022

Spotkanie Zespołu ds. Ekonomii Społecznej w Powiecie Piskim

Warsztaty sieci BRANCHES
27.09.2022

BRANCHES: Lokalne systemy biogospodarki i energii…

I Indywidualno-Drużynowe Biegi Grunwaldzkie
27.09.2022

I Indywidualno-Drużynowy Bieg Grunwaldzki pamięci Wacława…

Wizyta gości z Niemiec w Starostwie Powiatowym w Piszu
21.09.2022

Jubileusz 30-lecia Piskiego Stowarzyszenia Niemieckiego…