15.11.2022

Tablica memoratywna w hołdzie Wojciechowi Ziembińskiemu

Tablica poświęcona pamięci Wojciecha Ziembińskiego

Andrzej Nowicki – Starosta Piski wraz z dr Bożeną Koszel-Pleskaczuk – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa w Białymstoku oraz Teresą Krynicką-Więckowską – córką Wojciecha Ziembińskiego i jego wnukami Janem Krynickim i Wojciechem Krynickim dokonał odsłonięcia tablicy memoratywnej poświęconej pamięci działacza niepodległościowego - Wojciecha Ziembińskiego.

W poniedziałek, 14 listopada miały miejsce uroczystości związane z odsłonięciem tablicy poświęconej Wojciechowi Ziembińskiemu (1925 – 2001), umieszczonej przy drzwiach frontowych piskiego ratusza. W uroczystości obok rodziny Wojciecha Ziembińskiego uczestniczyli między innymi Poseł na Sejm RP Jerzy Wojciech Małecki, Andrzej Nowicki – Starosta Piski, Marek Wysocki – Wicestarosta Piski, dr Waldemar Brenda – etatowy Członek Zarządu Powiatu Piskiego, przedstawiciel służb mundurowych oraz społeczność szkolna i mieszkańcy Pisza. Instytut Pamięci Narodowej – współinicjatora upamiętnienia Wojciecha Ziembińskiego reprezentowali naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa w Białymstoku dr Bożena Koszel-Pleskaczuk, dr hab. Karol Sacewicz naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie oraz prowadzący uroczystości przy tablicy dr Krzysztof Kierski i dr Marcin Płotek, który poprowadził drugą cześć uroczystości, która miała miejsce w auli I liceum Ogólnokształcącego im. Bojowników o Polskość mazur w Piszu. 

Poświęcenia tablicy dokonał ks. Wojciech Kalinowski – proboszcz parafii pw. Jana Chrzciciela w Piszu. 

W trakcie drugiej części uroczystości prelekcje na temat życia i działalności Wojciecha Ziembińskiego wygłosili, córka - Teresa Krynicka-Więckowska, prof. Dr hab. Wiesław Jan Wysocki, dr Waldemar Brenda i dr Krzysztof Kierski. 

Odsłonięcie tablicy memoratywnej poświęconej Wojciechowi Ziembińskiemu związane jest z wydarzeniami, które miały miejsce przed 51 laty. W 1971 roku sąd w Piszu wydał wyrok skazujący Wojciecha Ziembińskiego na karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata za pogadankę, jaka miała miejsce podczas obozu harcerskiego nad jeziorem Nidzkim. Jednym z poruszanych wówczas wątków była kwestia granicy wschodniej, która zdaniem Wojciecha Ziembińskiego winna opierać się na postanowieniach traktatu ryskiego. Stad właśnie późniejsze określenie tego procesu „Proces piski o traktat ryski”. W trakcie spotkania z młodzieżą Wojciech Ziembiński wskazywał, iż wierność tradycji, a tym samym historii ma fundamentalne znaczenie w życiu każdego narodu. Dowodził również, że historia, jej znajomość i zrozumienie decyduje w znacznym stopniu o tym czy dany naród jest w stanie przetrwać. 
 

Pozostałe aktualności

Sztab kryzysowy, posiedzenie, starostwo
10.07.2025

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w…

Delegacja, zdjęcie grupowe, Litwa
08.07.2025

Wizyta delegacji Powiatu Piskiego na Litwie.

Grafitii, młodzież, plakat
08.07.2025

Aktywni i Kompetentni – zakończenie projektu.

gmina, spotkanie, wizyta
04.07.2025

Dobra współpraca Powiatu Piskiego i gminy Biała Piska służy…