Jak chronić się przed pryszczycą – posiedzenie zespołu kryzysowego.

Jak chronić się przed pryszczycą – posiedzenie zespołu kryzysowego.
Piątego maja w Starostwie Powiatowym w Piszu odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa. Tematem spotkania była pryszczyca – jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zwierząt parzystokopytnych.
Posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego otworzył starosta piski Andrzej Nowicki, który na wstępie zwrócił uwagę na to jak groźna jest choroba. Następnie do omówienia problematyki wystąpienia pryszczycy na terenie Powiatu Piskiego przeszła Monika Kowalczyk-Czapla, powiatowy lekarz weterynarii.
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele wszystkich gmin Powiatu Piskiego, państwowej straży pożarnej i policji. Omówiono zagrożenia, sposoby prewencji oraz skutki - straty ekonomiczne i społeczne jakie mogą wystąpić w przypadku stwierdzenia choćby jednego zakażonego zwierzęcia.
UWAGA!!! Musimy wiedzieć, że…
Pryszczyca jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zwierząt parzystokopytnych. Kontakt miedzy zwierzętami jest głównym sposobem przenoszenia i rozprzestrzeniania się choroby, ale również pasza, słoma, obornik, sprzęt, pojazdy i ludzie, którzy mieli kontakt z zakażonymi zwierzętami mogą przenosić wirusa.
Możliwe jest przenoszenie pryszczycy wraz z mlekiem, mięsem i innymi produktami pochodzącymi od zakażonych zwierząt, które nie zostały poddane obróbce niszczącej wirusa tej choroby.
Pryszczyca może powodować różne bezpośrednie i pośrednie straty ekonomiczne. Bardzo ważne jest regularne sprawdzanie wszystkich zwierząt. Każde podejrzenie pryszczycy należy niezwłocznie zgłosić inspekcji Weterynaryjnej. Powiadomienie jest obowiązkowe i ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby.
O zagrożeniu wystąpienia pryszczycy informuje Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Piszu, specjalne ulotki, zasady higieny, profilaktyki znajdziemy również na stronach Ministerstwa Rolnictwa.