Wydanie Nr 18,  z dnia 26.08.2011 r

Szanowni Państwo,
poprawa stanu dróg Powiatu Piskiego była i jest jednym z naszych najważniejszych priorytetów. Każdego roku, Starostwo Powiatowe w Piszu wraz z Powiatowym Zarządem Dróg szuka możliwości uzyskania kolejnych środków na niezbędne przebudowy i remonty. Staramy się także w fazie projektowania budżetu uwzględnić wszystkie potrzeby i konieczne inwestycje. Odzwierciedleniem naszych działań są kolejne prace na drogach Powiatu Piskiego. Obecnie, trwające już od miesiąca roboty przy przebudowie mostu wraz z dojazdami na rzece Krutynia (droga powiatowa Nr 1644N) są doskonałym przykładem skuteczności naszych działań. Inwestycja, o której realizację zabiegał zarówno Powiat Piski jak i okoliczni mieszkańcy będzie zrealizowana do 12 listopada bieżącego roku. Podjęcie tego zadania było możliwe przede wszystkim dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu wniosku skierowanego przez Powiat Piski do Ministerstwa Infrastruktury. Przyznana, z rezerwy subwencji ogólnej, kwota 428.900 zł stanowi blisko połowę całkowitego kosztu inwestycji, który po wyłonieniu w przetargu wykonawcy zamknął się w sumie 899.444 zł. Trwające aktualnie prace wiążą się z utrudnieniami poruszania się zarówno okolicznych mieszkańców jak i turystów. Jednak fatalny stan mostu nie pozwalał na dłuższe zwlekanie, a sprzyjająca aura pozwoli na terminową realizację tej inwestycji.

Marek Wysocki
Wicestarosta Powiatu Piskiego

KULTURALNY SIERPIEŃ
Druga połowa sierpnia obfitowała w liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne, w których organizację i przygotowanie swój wkład wniosło także Starostwo Powiatowe w Piszu. Budujące jest, że mimo niesprzyjającej pogody III edycję Myśliwskich Smaków można zaliczyć do udanych. Rosnące z roku na rok zainteresowanie wystawców, zwiększająca się oferta imprez towarzyszących temu wydarzeniu oraz sprzyjająca tego typu imprezom lokalizacja w centrum Puszczy Piskiej daje rękojmię obecności tego wydarzenia w kolejnych latach. Dzięki zaangażowaniu osób organizujących Myśliwskie Smaki, Powiat Piski zyskał kolejną ciekawą imprezę, która staje się rozpoznawalnym wydarzeniem kulturalnym sezonu letniego. O takie miano nie musi zabiegać już sezon artystyczny w leśniczówce Pranie, który rok rocznie przyciąga liczną publiczność. Jednak pomimo wypracowanej marki, Wojciech Kass nie spoczywa na laurach i zawsze stara się pokazać coś nowego, zaskoczyć widzów i zaprosić ciekawych artystów. Wyraz takich działań dał, wieńczący sezon artystyczny w Praniu, koncert Hanny Banaszak. Kiepska pogoda, która zagościła tego dnia na Mazurach nie odstraszyła miłośników talentu artystki, ciepły, łagodny głos skutecznie łagodził wszelkie niedogodności a prezentowany repertuar wynagradzał z nawiązką niekorzystną aurę. Te dwa wydarzenia, jedne z licznych zaoferowanych w miniony weekend mieszkańcom Powiatu Piskiego, świadczą o dużym zapotrzebowaniu na kulturę i sztukę. Rozwijana każdego roku oferta artystyczna w Powiecie Piskim stanowi tym samym znakomite uzupełnienie naszych największych atutów – przyrody i zachęca turystów do powtórnych odwiedzin. Liczne wydarzenia artystyczne i kulturalne zapewniają także moment wytchnienia wszystkim biorącym w nich udział mieszkańcom Powiatu Piskiego.

NOWY ROK SZKOLNY
Mimo, że do końca lata pozostał jeszcze blisko miesiąc, dla wielu, zwłaszcza uczennic i uczniów, ta pora roku dobiega końca. Niebawem wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem nauczyciele oraz uczniowie rozpoczną nowy rok szkolny, wypełniony obowiązkami, nowymi wyzwaniami, nauką ale także zabawą i ciekawie spędzonym czasem. O szczęśliwym początku nowego roku szkolnego mogą na pewno mówić uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie, którzy wraz z innymi zawodnikami UKS Technik odnieśli wielki sukces sportowy. Podczas przeprowadzonych w pierwszej połowie sierpnia 18 Mistrzostw Europy Leśników w Biegu na Orientację, które miały miejsce w Norwegii zdobyli 3 złote, dwa srebrne i cztery brązowe medale. Gratulujemy serdecznie tak pięknego sukcesu sportowego i życzymy dalszych. Równocześnie z okazji zbliżającego się nowego roku szkolnego 2011-2012, pragniemy złożyć wszystkim nauczycielom, uczniom i osobom pracującym w szkołach życzenia pomyślnego roku. Niech mija w miłej i serdecznej atmosferze, owocnej pracy i dobrych wyników zarówno po stronie grona pedagogicznego jak i uczniowskiego.

Andrzej Nowicki Starosta Powiatu Piskiego

Marek Wysocki  Wicestarosta Powiatu Piskiego

ŻYJ Z PASJĄ
W dniach 20 – 28 sierpnia br. w Szczytnie realizowany jest program pn.” Żyj z pasją” przeznaczony dla uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych . Do wspólnej zabawy została zaproszona młodzież z powiatów: szczycieńskiego, mrągowskiego, piskiego, nidzickiego, węgorzewskiego, żywieckiego i wileńskiego. Organizatorem jest Stowarzyszenie Skarbników Samorządowych Warmii i Mazur w Szczytnie. Jest to pierwszy młodzieżowy plener malarsko – artystyczny pod patronatem Ministra Edukacji Zbigniewa Włodkowskiego.