Wydanie Nr 78,  z dnia 01.10.2004 r

 


Piłka w wydaniu samorządowców z przymrużeniem oka

    Obchody „Dnia bez samochodu” mamy za sobą. Za sobą też mamy niefortunny mecz piłki nożnej, gdzie tak pięknie prezentowała się drużyna powiatu, a tak fatalnie wypadli zawodnicy gminy. Tym spośród Państwa, którzy nie mogli obejrzeć tego spotkania postaram się pokrótce to widowisko opisać. Po pierwsze: pogoda. Pan burmistrz, nie wiem gdzie i jak ale załatwił, że wiało, padało i było zimno. W rezultacie kopnięta przez naszych piłka latała gdzie chciała, strugi deszczu zalewały naszym oczy, a syberyjski mróz powodował sztywnienie kończyn. Zawodnikom gminy zupełnie to nie przeszkadzało, jakby byli do takich warunków przyzwyczajeni. Dziękuję panu Zarzeckiemu za dzielne reprezentowanie podczas meczu Rady Powiatu Pisz, zamiast najbardziej ekspansywnej gminy na Mazurach.
   Ja rozumiem, że gmina musiała z nami wygrać na punkty, ale jak można narażać widownię i uczestników na zapalenie płuc, tylko po to aby dokopać powiatowi?! Za niesportową postawę przeciwnika, jeden – zero dla naszych!
   Ja rozumiem, że zawodnicy są na boisku po to, aby kopać piłkę do bramki przeciwnika, ale we wszystkim trzeba mieć przecież umiar. Jeśli naszym wystarczy kondycji tylko do połowy meczu, to mecz należy przerwać i ogłosić remis. Jeśli nasz kopacz nie może dogonić piłki, to kolega z gminy powinien mu jakoś pomóc, pociągnąć za rękę, zatrzymać piłkę i oddać albo przynajmniej biec powoli za naszym i poczekać kwadrans, aż minie mu zadyszka. Ale nie, skąd! Pan burmistrz kazał swoim biegać, dryblować i strzelać! Czy wy tam w gminie to pracujecie, czy tylko za piłką latacie, co? A gdzie przyjaźń, współpraca i koleżeńska atmosfera na boisku? Czy w sporcie chodzi tylko o wynik? Za niesportową postawę przeciwnika, dwa – zero dla naszych!
    Widownia była po naszej stronie i widząc, co się dzieje trener gminy postawił na walkę psychologiczną. Komentatorem był W. Straszyński i zapamiętam sobie tego człowieka... To niedopuszczalne, Panie burmistrzu, aby komentator stroił sobie z naszych żarty, rzucał w nich papierkami i pokazywał język. Co to za kultura w tym całym domu kultury, żeby drwić ze słabszego. Drugim posunięciem było wprowadzenie do gry dyrektora OSiR-u. To nie jest żaden K. Rumiński, tylko zwykły Koń Trojański. Jeszcze przed meczem zapewniał mnie, że on to wszystko dla powiatu... I proszę, wybrał burmistrza... Jego też sobie zapamiętam, a za niesportową postawę przeciwnika, trzy – zero dla naszych!
    Dochodzą mnie też głosy, że to wszystko przeze mnie, bo póki nie było starosty, wynik był 0:0. Chyba będę się musiał nad tym zastanowić...
   A tak na serio. Serdecznie gratuluję zwycięstwa drużynie gminy, a panu burmistrzowi i pani burmistrz zorganizowania wspaniałych obchodów „Dnia bez samochodu”.

Pozdrawiam Starosta Piski Zbigniew Włodkowski

 

INFORMACJE Z POWIATU

1. Z dniem 1 września w ZSO w Piszu na całym lub części etatu pracę podjęli: Anna Sęk (matematyka), Aneta Kijora (język niemiecki), Katarzyna Chutkowska (geografia), Luiza Lewandowska (biblioteka), Jerzy Karwowski (wychowanie fizyczne) i ks. Jarosław Salikowski (religia).

2. Na roczne stypendium naukowe do Niemiec wyjechało dwóch piskich licealistów: Michał Bąk (ZS nr 1 w Piszu) do Gimnazjum w Satrup oraz Krzysztof Borkowski (ZSO w Piszu) do Kurt-Tucholsky-Schule w Flensburgu. Stypendium ufundowane zostało przez władze partnerskiego powiatu Schleswig-Flensburg w Niemczech.

3. W Piskim Biegu Ekologicznym, który odbył się dnia 12 września, bezkonkurencyjni okazali się uczniowie ZSO w Piszu zajmując pięć pierwszych miejsc. Zwyciężyli kolejno: Maciej Romankiewicz, Mateusz Rumiński, Jakub Knyżewski, Marek Makarewicz i Piotr Lachowicz. Pośród dziewcząt najlepsza okazała się Anna Bagińska zajmując 6 miejsce. Opiekunami drużyny byli: Wojciech Sołowiński i Mariusz Górski.

4. W Otwartym Turnieju Tenisa Ziemnego, który odbył się 19 września, wystąpili m.in. nauczyciele ZSO w Piszu. Pośród kobiet zwyciężyła Halina Choroś, w kategorii panów Mariusz Górski zajmując 4 miejsce.

5. 20 września starosta uczestniczył w obchodach X-lecia Nidzickiej Fundacji Rozwoju „NIDA” w Nidzicy. Wyjazd związany był z planami nawiązania z fundacją szerszej współpracy.

6. 20 września odbyło się posiedzenie Komisji Edukacji, w trakcie którego dokonano porównania z rokiem poprzednim naboru uczniów do kl. I szkół ponadgimnazjalnych w powiecie piskim. Komisja rozpatrzyła również projekty uchwał w sprawie: określenia zasad częściowego lub całkowitego zwalniania z ponoszenia opłat za pobyt w placówce opiekuńczo-wychowawczej oraz określenia zasad częściowego lub całkowitego zwalniania z ponoszenia opłat rodziców, których dzieci przebywają w rodzinach zastępczych; zmiany uchwały Nr XVII/103/04 Rady Powiatu Pisz z dnia 25 marca 2004r. w sprawie określenia zadań powiatu realizowanych w 2004r. ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

7. 21 września w Ukcie wicestarosta piski wraz z Naczelnikiem Wydziału Budownictwa tut. starostwa p. Jerzym Maślanikiem oraz z dyrektorem Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie p. Markiem Zaczkiem odbyli spotkanie z ks. Pastorem Parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Mikołajkach w sprawie pomocy w zagospodarowaniu nowopowstałego Domu Opieki Społecznej w Ukcie.

8. 22 września z okazji obchodów „Dnia bez samochodu” na stadionie miejskim w Piszu odbył się mecz Samorządowcy- pracownicy Starostwa Piskiego kontra Samorządowcy- pracownicy Gminy Pisz. Nasza drużyna niestety mecz przegrała (0:3) ale na boisku nie zabrakło prawdziwych piłkarskich emocji i świetnej zabawy. Zawodnikom kibicowali Starosta i pani Burmistrz.

9. 22 września Zarząd Powiatu, na swoim posiedzeniu, zaopiniował pozytywnie program ochrony środowiska oraz plan gospodarki odpadami gminy Orzysz na lata 2004-2007 z uwzględnieniem perspektyw na lata 2008-2011.

10. 23 września odbyła się Sesja Rady Powiatu Pisz. Radni omówili realizację budżetu powiatu za I półrocze 2004r., delegat Rady Powiatu Zbigniew Włodkowski przedstawił dotychczasową działalność i zamierzenia stowarzyszenia Związku Powiatu Polskich. Rada rozpatrzyła również projekty uchwał w sprawie, m. in.: zaciągnięcia kredytu długoterminowego na finansowanie wydatków nieznajdujących pokrycia w planowanych dochodach powiatu na 2004r.; zmiany Statutu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej – Szpitala Powiatowego w Piszu; określenia zasad częściowego lub całkowitego zwalniania z ponoszenia opłat za pobyt w placówce opiekuńczo-wychowawczej; określenia zasad częściowego lub całkowitego zwalniania z ponoszenia opłat rodziców, których dzieci przebywają w rodzinach zastępczych; zmiany uchwały Nr XVII/103/04 Rady Powiatu Pisz z dnia 25 marca 2004r. w sprawie określenia zadań powiatu realizowanych w 2004r. ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz zmiany uchwały Nr XX/123/04 Rady Powiatu Pisz z dnia 24 czerwca 2004r. w sprawie zmiany uchwał Nr VI/36/2003 Rady Powiatu Pisz z dnia 27 marca 2003r. dotyczącej ograniczenia lub zakazu używania jednostek pływających na akwenach wodnych powiatu.

11. 23 września Starosta uczestniczył w spotkaniu załogi zakładu „Holzwerk” z potencjalnym inwestorem, p. Krzysztofem Pióro. Podczas spotkania omówiono aktualną sytuację zakładu i szanse jego uratowania.

12. 24 września starosta uczestniczył w inauguracji projektu Partnerstwo Lokalne w Województwie Warmińsko – Mazurskim. Szczegóły wkrótce.