Wydanie Nr 22,  z dnia 29.08.2003 r

Spis treści:

1. INFORMACJE Z POWIATU

2. OGŁOSZENIE


Róbmy swoje...

     Unia i fundusze strukturalne coraz bliżej więc coraz większy ruch robi się wokół programów i projektów. Już dziś wiadomo, że skutecznie aplikować o fundusze będą mogły te projekty, które charakteryzują się dalekosiężną wizją, ponadlokalnym oddziaływaniem i będą powiązane ze strategicznymi kierunkami rozwoju regionu. Priorytetem, chcemy czy nie, jest dla Mazur rozwój turystyki i w tym sektorze gospodarki upatruje się przyszłości dla naszego rynku pracy. Więc róbmy swoje...
     Gdzieś wyczytałem, że w krajach z rozwiniętą już branżą na jednego statystycznego turystę przypada od 4 do 7 stanowisk pracy. Prócz bezpośredniej obsługi gościa pracę znajduje monter umywalek, facet od naprawy dachu i  niedomykającego się okna, człowiek od instalacji elektrycznej, dziewczyna dorabiająca podczas wakacji w kuchni i ten pan od kapusty i marchewki. U nas oczywiście wygląda to trochę inaczej, bo rynek dopiero zmierza do standardów. Chcemy zarobić jak najszybciej, jak najwięcej, a przede wszystkim jak najtaniej. Niemiec wcale nie oczekuje luksusowego apartamentu, pola golfowego i stadniny koni. On chce umytego stołu i podłogi, prysznica,  przede wszystkim toalety zamiast kloaki. Prócz raczej wygórowanych cen, to standard odstrasza turystów najbardziej i z tym coś przedsiębiorcy muszą zrobić. Więc róbmy swoje...
     Nim pojawi się oferta przedsiębiorców trzeba stworzyć warunki do jej powstania. Pomimo kłopotów ze zbilansowaniem budżetów samorządy powinny, a wręcz muszą, dokonać skoku na unijną kasę i budować z jej udziałem naszą infrastrukturę turystyczną. Trochę się już tu dzieje. Prócz projektu budowy nowego mostu i obwodnicy chcemy:

  1. Budować w Piszu skrzyżowanie u zbiegu ulic Czerniewskiego i Wojska Polskiego.
  2. Podwyższyć poziom wody w J. Roś i Pisie, zatem wybudować jaz i śluzę.
  3. Stworzyć Wielka Obwodnicę Mazurską łączącą Niegocin i Śniardwy, zatem przeprawa pomiędzy Tyrkłem i Buwełnem.
  4. Połączyć Wiartel z J. Nidzkim i w perspektywie stworzyć szlak kajakowy z Pisy do Rucianego.
  5. Zbudować drogę z Orzysza przez Cierzpięta do Miłek i w ten sposób zapędzić turystów do wydawania pieniędzy.

    Musimy się porozumiewać i dobijać o pieniądze jednym chórem. Burmistrz Gryciuk chciałby Guzianki II, Burmistrz Aleszczyk chciałby odtworzyć dawną sieć dróg wodnych aż do Pojezierza Ełckiego, a Burmistrz Szymborski chce projektu Pisa, czyli szlaku kajakowego aż do Narwi. Nie pytajcie nas Państwo o pieniądze, nie pytajcie również kiedy, bo tego nie wie nikt. Wiem natomiast, że jeśli każdy z nas coś tam zacznie dłubać, wybrany przez Państwa następca będzie to kontynuował. Realizacja rzeczy wielkich wymaga pieniędzy, czasu i mądrych kontynuatorów. Wiem również, że jeśli na starość chcę cienia nad głową, to drzewo muszę posadzić już dzisiaj. Dlatego róbmy swoje...

Starosta Piski Zbigniew Włodkowski

 

INFORMACJE Z POWIATU

1. W dniach 22 – 23 sierpnia odbył się w Pleszewie Ogólnopolski Zlot Młodzieży zrzeszonej w Klubach Edukacyjnych 4-H celem podsumowania akcji letniej.
   Z terenu powiatu piskiego w konkursie projektów „Las i My” uczestniczyły dwie szkoły: Szkoła Podstawowa z Okartowa i Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych z Rucianego Nidy.

    Na konkurs zostały wysłane prace wykonane przez uczniów tych szkół przedstawiające przyrodnicze ścieżki edukacyjne, które powstawały we współpracy z Nadleśnictwem Maskulińskim i Nadleśnictwem Giżycko. Spośród 70 uczestników konkursu, konkurs wygrały kluby 4-H z województwa świętokrzyskiego i wielkopolskiego (trzy równorzędne miejsca). Klub 4-H z Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych z Rucianego Nidy został uhonorowany wyróżnieniem za przygotowanie ciekawego projektu, natomiast klub 4-H ze Szkoły Podstawowej w Okartowie otrzymał nagrodę specjalną.

    Poza udziałem w konkursie młodzież ze szkół naszego powiatu promowała nasz region  poprzez udział w przeprowadzanych na miejscu warsztatach i konkursach.
   Całość imprezy była przeprowadzona przez Fundację Edukacyjną 4-H w Polsce pod patronatem: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Starosty Powiatu Pleszew.

2. 26 sierpnia w ramach Porozumienia dla Mazur odbyło się w Giżycku spotkanie przedstawicieli gmin i powiatów z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich i Polskim Związkiem Żeglarskich. Celem spotkania było ustalenie planu wspólnych działań na rzecz realizacji projektów inwestycyjnych i ekologicznych na Mazurach. 

3. 29 sierpnia o godzinie 18-stej, odbędzie się koncert w Praniu. Po koncercie Starosta wręczy nagrody laureatom I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego IM. K. I. Gałczyńskiego.

OGŁOSZENIA

  Uwaga mali i średni przedsiębiorcy!

Jest jeszcze możliwość skorzystania ze szkolenia. Zmiany w prawie podatkowym. Koszt trzydniowego szkolenia wynosi około 75 zł,
Szczegóły: Starostwo Powiatowe w Piszu  423-35-05 wew. 23 z p.R. Bazydło