Wydanie Nr 20,  z dnia 14.08.2003 r

Spis treści:

1. INFORMACJE Z POWIATU


     Wyprodukujmy ten produkt

   Produkt turystyczny, to chyba najpopularniejsze hasło w tej branży. Jaskinie, ruiny zamku, warsztaty lub festiwal czegokolwiek...  To są produkty, które mają przyciągnąć turystów do danego miejsca, skłonić do pozostania choćby przez chwilę i pozostawienia paru złotych. Czy mamy w powiecie takie atrakcje? Atrakcje są, tyle że  produktu jeszcze nie ma.
   Mamy Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie i Popielno, prom w Wierzbie i Stację WOPR w Okartowie, Galindię i Krutynię, choć te dwie ostatnie "produktem" już niewątpliwie są... Jeśli się zastanowić, to można wykreować cała masę takich produktów. Pan Łachacz twierdzi, że wypromowanie Pisy wymaga lat i sporych nakładów finansowych, a to już problem. Jeśli on to mówi, to tak zapewne jest i nie będę się mądrzył. Od strony samorządu problem wygląda w ten sposób, że samorząd może tylko umożliwiać rozwój turystyki ale większość wysiłków podjąć muszą przedsiębiorcy. O ile wiem, burmistrz Szymborski zamierza w tej sprawie sporo zrobić i oby się udało. Podobnie w Rucianem Nidzie. Scena umożliwi poszerzenie letniej oferty turystycznej. Koncerty, występy, prezentacje - tego chcą przyjezdni, bo przecież kwatery i pola namiotowe to dopiero wstęp do turystyki. Nie zgadzam się z głosami, że przyjeżdżający chcą tylko ciszy, spokoju i ustronnych miejsc. Miejsca jest u nas sporo, a oferta powinna obejmować możliwie szeroką gamę konsumentów. Dlatego cieszy mnie ZEF i kino letnie, a dyrektorowi Straszyńskiemu należą się brawa.
   Znajomi ze świata pytają, gdzie można zjeść świeżą rybę prosto z jeziora. Odpowiadam, że u mnie w domu i w tym czasie szukam w pamięci miejsc, w których można zjeść okonia i szczupaka, zamiast smażonego pstrąga i wędzonej makreli. Powtórzę, samorządy mogą tylko umożliwiać, a biznes sam musi szukać źródeł dochodu. I nowych miejsc pracy, oczywiście... 
Czy odwiedzacie Państwo Pranie? Czy wiecie, że muzeum w Praniu szerzej znane jest w poza granicami powiatu, niż w samym powiecie? Oczywiście wszyscy wiemy, że muzeum, Gałczyński, jakaś zaczarowana dorożka... Ale czy byliście Państwo w Praniu podczas sezonu i widzieliście albo raczej słuchaliście tego, co się tam dzieje. I to jest właśnie oferta dla tych, którzy wolą poezję zamiast KULT-u, bo odbiorcy są różni. Jedni wolą pląsać przed sceną, inni zaś zadumać się nad "nieznośną lekkością bytu".
   Czy znacie Państwo takie miejsce w kraju, gdzie huragan powalił tysiące drzew? No właśnie, a u nas jest. Jeśli wydzielony zostanie obszar puszczy, gdzie będziemy obserwować, jak przyroda sama radzi sobie z kataklizmem, to może to być arcyprodukt arcyturystyczny. Wystarczy umożliwić dojazd, wyznaczyć szlak, ustawić kosze i... już można sprzedawać bilety. A będzie to przebój najbliższych stu sezonów. 
   I wreszcie pointa: Gdy przyjeżdża rodzina ze Śląska nie mówmy, że nic tu nie ma. Bo przecież jest, tylko trzeba ruszyć głową.

Starosta Piski Zbigniew Włodkowski

 

INFORMACJE Z POWIATU

1. Starostwo Powiatowe w Piszu jest w trakcie opracowywania szczegółowej dokumentacji nt. firm działających w szeroko rozumianej branży turystycznej. Zebrany materiał posłuży do opracowania w przyszłości strony internetowej z ofertą turystyczną naszego regionu i wydania folderu .Osoby zainteresowane zamieszczeniem swojej informacji w w/w dokumentacji prosimy o kontakt z p. Lechem Golubiewskim tel 423 35 05 wew.23

2.

Powiatowy Urząd Pracy w Piszu  informuje, iż zamierza realizować projekt „Lingwista”. Jego celem jest aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych  poprzez naukę i doskonalenie języka angielskiego i niemieckiego, koniecznych do porozumiewania się z obcokrajowcami.

W  szkoleniu mogą uczestniczyć osoby:

  • -  których członek   rodziny pracował  co najmniej    3 lata w PGR,

  • -          posiadające średnie wykształcenie,

  • -          znające (przynajmniej minimalnie) język angielski lub niemiecki,

  • -          z dużą motywacją do podjęcia pracy.

Osoby zainteresowane  kursem zapraszamy do PUP w Piszu, ul. Zagłoby 2,

pok. nr 5 lub 20 (tel. 425-12-95/96), kontakt z Panią Ewą Szymańską

3. Powiatowy Urząd Pracy w Piszu zaprasza absolwentów wyższych uczelni do uczestnictwa w programie: „Absolwenci szkół wyższych pozyskują środki pomocowe dla powiatu piskiego”.
   Pierwszym etapem programu będzie szkolenie w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych; kolejnym – staż absolwencki w trakcie którego uczestnicy programu będą pisać wnioski i wypełniać formularze o dofinansowanie z ww. funduszy. Dla osób, które ukończą szkolenie z wynikiem pozytywnym (po odbytym stażu) zapewnione będzie zatrudnienie w  samorządzie powiatowym i jednostkach mu podległych lub  samorządach gminnych i jednostkach im podległych.
   Absolwentów zainteresowanych programem zapraszamy do PUP w Piszu,

   tel. 425-12-95/96 wew. 106, kontakt z Panią Wiolettą Śląską – Zyśk

4. dnia 8 sierpnia wicestarosta Zbigniew Zieliński , naczelnik wydziału zagospodarowania przestrzennego i budownictwa Jerzy Maślanik oraz burmistrz Rucianego Nidy Leszek Gryciuk odwiedzili niektóre ośrodki wczasowe na terenie gminy Ruciane Nida. Celem wizyty było omówienie warunków ewentualnego podłączenia do kolektorów ściekowych

5. 12 sierpnia Pisz odwiedził wojewoda warmińsko-mazurski Stanisław Szatkowski, spotkał się m.in. z  wicestarostą. Omawiano problem remontu dróg i pomocy finansowej dla szpitala .

6.14 sierpnia wicestarosta odbył spotkanie ze starostą szczycieńskim w sprawie budowy drogi Ciesina - Kwiatuszki. Omawiano również realizację zadań w dziedzinie turystyki wynikających z podpisanego wcześniej porozumienia.

7. 15 sierpnia wicestarosta wziął udział w uroczystościach z okazji Dnia Wojska Polskiego, które odbyły się na Placu Apelowym w Bemowie Piskim.

8. 15 sierpnia miało miejsce spotkanie wice starosty ze starostą gryfickim Kazimierzem Sadź . Celem spotkania było omówienie współpracy pomiędzy powiatami gryfickim, limanowskim i piskim. Trójkąt ”Morze, Góry i Mazury” ma w przyszłości przynieść porozumienie w sprawie letniego wypoczynku dzieci i młodzieży.